Ters Yüz 2’den rekor… 155 milyon dolarlık hasılatla başladı

Animasyon dünyasının öne çıkan isimlerinden Pixar, uzun zaman sonra gişeye iddialı bir dönüş yapıyor. Ters Yüz 2 (Inside Out 2), açılış hafta sonunda 155 milyon dolarla rekora ulaştı.

Pixar son yıllarda pandeminin de etkisiyle gişede pek de beklediği başarıya ulaşamamıştı ki imdadına değiştirdiği stratejisi yetişti. Ünlü stüdyo, nostaljik bir hareketle eski hikayelerine dönüş yaptı ve sonunda bunun da meyvesini almış gibi görünüyor.

Şirket, 2015 yılında vizyona giren Ters Yüz’ün devam filmi ile yeniden gişedeki parlak günlerine dönmeyi başardı.

Bir çocuğun kafasının içinde geçen ve duygulara odaklanan filminin devamı olan Ters Yüz 2, ABD’deki açılış hafta sonunda 155 milyon dolar hasılat yaparak 2024’teki en iyi gişe hasılatı oldu.

DEVAM FİLMLERİNE ODAKLANDI

Comscore’un bildirdiğine göre film aynı zamanda Pixar tarihindeki en iyi ikinci yurt içi açılış hafta  sonunu ve şimdiye kadarki en güçlü ikinci animasyon filmi açılışını da yapmayı başardı. Her iki kategoride de birinciliği, 182,7 milyon dolar hasılatla Incredible’s 2 filmi aldı.

İlk filmde yer alan 13 yaşındaki Riley’nin Neşe, Üzüntü, Korku, Tiksinti ve Öfke gibi duygularına bu defa Kaygı, Kıskançlık, Sıkıntı ve Utanç gibi yeni duygular ekleniyor.

Ters Yüz 2’nin güçlü başlangıcı, devam filmlerinin insanları sinemalara çekebileceğini gösterdi. Birçok büyük Hollywood stüdyosu bu yıl devam filmlerine odaklanıyor.

Comscore’dan medya analisti Paul Dergarabedian, Pixar’ın sektördeki en kurşun geçirmez markalardan biri olmasına rağmen son birkaç yılda zor zamanlar geçirdiğini ve Ters Yüz bilet satışlarının stüdyo için çok fazla olduğunu söyledi.

2023’te gösterime giren Elemental ve Buzz Lightyear o kadar başarılı olamadı. 

ABD’de gişe Ocak ile 16 Haziran arasında 2023’e kıyasla yüzde 24 düştü. Geçen yıl bu zamana kadar dört film 100 milyon doları aşmıştı ancak Comscore’a göre şu ana kadar yalnızca Ters Yüz 2 bunu başarabildi. Hatta bu yıl vizyona giren diğer gişe rekorları kıran filmleri Dune: Part Two, Godzilla x Kong: The New Empire ve Kingdom of the Planet of the Apes’i bile geride bırakıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x